Elektrikli Bisikletlerde Pil Hazneli Kadro

Faydalı Model Adı: Elektrikli Bisikletlerde Pil Hazneli Kadro

Faydalı Model Numarası: 2017/05787

Faydalı Model Koruması: 23.03.2020 tarihinde tescil edilmiştir.

Buluş Sahipleri: Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Can ÖZCAN

Samed Tümer

Teknik Alan: Tasarım

Özet: Elektrikli bisikletlerde, pil, batarya, beyin ünitesi gibi elemanların, bisiklet kadrosuna entegre edilmiş olan, açılıp kapanabilir bir hazne içinde muhafaza edilmesini ve bahsedilen haznenin, izinsiz müdahalelere karşı korunaklı bir konumda bulunmasını sağlayan, pil hazneli bisiklet kadrosu ile ilgili olan bu buluş, genel olarak; bisiklet kadrosunda, sele borusuna entegre (dahil) edilmiş ve bisikletin arka tekerleği yerinden sökülmeden, pil ve beyin aksamının yerleştirildiği iç kısmına ulaşılamayacak şekilde konumlandırılmış olan ve böylece pil ve beyin aksamının hem dış etkenlerden hem de izinsiz müdahalelerden korunmasını sağlayan en az bir adet hazne; bahsedilen haznenin içine geçerek kapanan ve bisikletin arka tekerleği yerinden sökülmeden açılamayan ve elektrikli bisikletin pil ve beyin aksamını barındıran iç kutu; kullanıcının, bahsedilen iç kutuyu açıp kapatmasını sağlayan tutma yeri; iç kutuda veya haznede bulunan ve iç kutunun açılıp kapanma hareketine mesnet noktası oluşturan pim; iç kutuda veya haznede, bahsedilen pime karşılık gelecek şekilde konumlandırılmış olan pim yuvasından oluşmaktadır.

Bisikletin tekerleğinde bulunan motor pedal basmak şartıyla çalışmaktadır. Kullanıcıya ek bir güç sağlamaktadır. Bu bisikletler yerlerine geri takıldığında ise bataryalarını şarj etmektedir. Bu sistemi elektrikli motosikletten ayıran fark, pedal basılmadıkça bisiklet motorunun çalışmamasıdır. Böylece, bisiklet kullanımında değişiklik olmadan, günlük kullanımda kolaylık sağlamaktadır.

Avantajlar:  

  1. Pil haznesinin dış etkenlerden korunması ve izinsiz müdahalelere karşı korunaklı bir ortamda bulunması.
  2. Bisiklet kadrosunda, sele borusuna entegre (dâhil) edilmiş ve bisikletin arka tekerleği yerinden sökülmeden, pil ve beyin aksamının yerleştirilebilmesi.

Kullanım Alanı: Bisiklet sektörü