Katlanabilir, Aydınlatmalı Tezgah

Faydalı Model Adı: Katlanabilir, Aydınlatmalı Tezgah

Faydalı Model Numarası: 2017/05227

Faydalı Model Koruması: 21.12.2020 tarihinde tescil edilmiştir.

Buluş Sahipleri: Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Can Özcan

Mert Karaman

Teknik Alan: Tasarım

Özet: Buluş, mağazacılık ve perakende sektöründe ürünlerin sergilenmesini sağlayan bir tezgahtır.

Buluş aydınlatma, saklama ve satış ünitesi olarak kullanılması amacıyla tasarlanmıştır.

Alışverişin dar alanlarda, kısıtlı imkanlarla gerçekleştirilmeye çalışılması sonucu doğan problemleri çözme amaçlı tasarlanan bir üründür. Özellikle çarşı-pazarda, sokak ortamı kamusal alanda, standart bir düzenin olmadığı yerlerde alışverişin bir kaos ortamında yapılıyor olması, yeni bir tasarım ihtiyacını doğurmuştur.

Öncelikli olarak meyve, sebze ve balık gibi taze tüketilmesi ve özenle sergilenmesi gereken ürünler için tasarlanmıştır.

Tasarımda aydınlatma tasarımı ve tezgah tasarımı birleştirilmiş tek bir ünite haline getirilmiştir.

Balık marketler, manavlar, pazaryerleri, havralar, çarşılar, sergi alanları, satış noktaları, sebze/meyve dükkanları, alışveriş merkezleri ve süpermarket zincirlerinde kullanıma uygundur.

Alışverişin dar alanlarda, kısıtlı imkanlarla gerçekleştirilmeye çalışılması sonucu doğan problemleri çözme amaçlı tasarlanan bir üründür. Özellikle çarşı-pazarda, sokak ortamı kamusal alanda, standart bir düzenin olmadığı yerlerde alışverişin bir kaos ortamında yapılıyor olması, yeni bir tasarım ihtiyacını doğurmuştur. Düzensizlik, taze tüketilmesi gereken ürünlerin kalitesini düşüren etmenlerden biridir. Buluş, tezgah düzeni oluşturmak, ürünü müşteriye sunmak, depolamak, hijyen sağlamak ve çevreyi kirletmemek gibi satış için her biri ayrı çaba isteyen ve alan gerektiren bu zorlu eylemleri aynı anda çözmeyi amaçlamaktadır.

Tasarım; ürün kasalarının yerleştirilebileceği raflara sahip olan, kendi aydınlatma başlığına sahip olan, aydınlatma için gerekli olan gücü/elektriği diğer ünitelerle paylaşabilecek sisteme sahip olan, mobil, hareketli tekerler üzerinde kolay taşınabilir, demonte edilebilir, katlanabilir bölmeleri ve dönüş hareket kabiliyeti sayesinde kolay saklanabilir ve teşhir dışında da ürün saklamaya imkan sağlayan bir tezgah tasarımıdır.

Avantajlar: Buluş konusu tezgâh, dönüştürülüp ürünü ve mevcut yapıyı saklama açısından kolaylık getiren; kolay demonte edilebilir; aydınlatmaya sahip; gıda maddesinden akacak kirli suyu süzüp kendi bölmesinde barındıran ve daha sonra atmaya olanak veren; aydınlatma başlığındaki gücü, dağıtıcı sistem sayesinde tek bir kaynaktan elektrik alıp çokIu kullanıma olanak veren; mobil özellikte ve tüm bunları özgün bir tasarım düzeninde barındıran bir sistem olarak tasarlanmıştır.Kullanım Alanı: Mağazacılık ve Perakende Sektörü, Çarşı, Pazaryeri, Sergi Alanları, Alışveriş Merkezleri, Açıkhava Etkinlikleri

metin, yer, iç mekan, mobilya içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu
yer, iç mekan, oda, tavan içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu
yer, iç mekan, oda, yaşama içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu